Dr. Kerem Çolakoğlu

Check-Up

Check Up

Check Up Nedir?
Check up, kişinin mevcut olan hastalıklarının durumunu ya da farkında olmadığı sağlık sorunlarını değerlendirmek için uygulanan genel bir sağlık taramasıdır. Bunun yanında kişinin gelecekteki sağlık sorunlarıyla ilgili riskleri de değerlendirilmiş olur. Check up ile beraber kan basıncı takip edilir, kolesterol ve glikoz için kan testleri yapılır, göz ve diş muayenesi gerçekleştirilir.

Check Up Nasıl Yapılır?
Check up, kişinin genel sağlık durumunu değerlendirmek ve oluşan sağlık problemlerinin ortaya çıkarılması için muayene ve testler ile yapılır. Bu aşamada kişinin tansiyonu, genel vücut ısısı, kalp ve solunum durumu ölçülür. Sonrasında ise dahiliye başta olmak üzere nöroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın ve doğum, üroloji gibi tıbbi birimlerle görüşülür.

Check aşamaları şu şekilde sürdürülür:

Check up sürecinin ilk aşamasında uzman doktor kişinin tıbbi geçmişini inceler ve semptomlarını dinler
Bir sonraki aşamada doktor kişiye fiziki muayene yapar. Bu muayene içerisinde nabız kontrolü, solunum testi, kan basıncı ölçümü, deri kontrolü ve kulak burun boğaz muayenesi yer alır.
Doktor tanı koymadan önce kişiden tam kan sayımı, kan şekeri kontrolü, böbrek fonksiyonu, idrar analizi gibi laboratuvar testleri ister.
Bunun yanında tam taramayı gerçekleştirmek için kişinin röntgeni çekilir ve ultrasonografi, EKG (elektrokardiyografi) gibi testler yapılır.
Son aşamada ise toplanan test sonuçları ilgili doktorlara gösterilerek kişinin genel sağlığı hakkında ve hastalık riskleri üzerine görüşülür ve tanı konabilir.