Dr. Kerem Çolakoğlu

Cildin Gençliğine Geri Dön: Dermal Dolgu İle Estetik Yeniden Doğuş

Dermal dolgu yüz hatlarında meydana gelen hafif ve orta dereceli kırışıklıkları ve çizgilerin giderilmesinde kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Yüz dolgusu olarak da kullanılan bu yöntemin uygulama aşamaları mevcuttur. Yüz hatları dermal dolgu ile eski şekline ve hacmine kavuşmaktadır. Uygulama esnasında kullanılan dolgu türleri vardır. En çok tercih edilen dolgu türü hyaluronik asit içeren dolgu maddeleridir. Bu maddesi aslında insan vücudunda oldukça fazla bulunan doğal bir bileşiktir. Bu sebeple kullanımında herhangi bir zarar yoktur. Etki süresi ise kişiden kişiye göre değişmekle beraber 6 ay ile 12 ay arasındadır.

Dermal dolgu uygulaması, yüz bölgesinde meydana gelen kırışıkların ve derinleşmeye bağlı cilt bozukluklarının yumuşatılması ve kaybedilen cilt dokusu görünümünü tekrar kazandırmak amacıyla kullanılan oldukça tatmin edici sonuçları olan bir yöntemdir. Dermal dolgu yöntemi, dudak kalınlaştırma, dudak kenarlarında meydana gelen derin çizgilerin düzeltilmesi, yüzde meydana gelen kırışıklıklar ve çizgilerin giderilmesi, göz altı ve yanaklarda meydana gelen çöküntülü alanların doldurulması, bazı yara izlerinin giderilmesi, kaşların kaldırılması ve el yüzeyindeki kırışıklıkların giderilmesi gibi birçok tıbbi alanda kullanılan bir tedavi şeklidir.

Dermal dolgu uygulaması yapıldıktan sonra ilk 3-4 gün içerisinde hafif şişlik ve morluk normal kabul edilir. Bu sebeple dolgu uygulamasından sonra bölgeye buz uygulanması daha hızlı iyileşme sağlayacaktır. Uygulama sonrasında kırışıklıkların ve derin çizgilerin tamamı veya bir kısmı tam olarak düzelmektedir. Yüz hatlarında gözle görülür belirgin bir iyileşme sağlanabilmektedir. Ameliyatsız bir şekilde yapıldığı için sıklıkla tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Dermal dolgu uygulanışı kısa sürede tamamlanmakla beraber sonuçları ise geçicidir. Dolgu uygulaması 10 ile 30 dakika arasında kişinin isteklerine ve vakanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Tedavi sonrasında hasta hiçbir problem yaşamadan günlük yaşantısına geri dönebilir.

Oral bölge çevresinde nazolabial sulkus olarak isimlendirilen, burun alt köşelerinden başlayıp dudağın iki yanında seyreden çizgiler, dişler kaybedildikten sonra ve yaşlandıkça derinleşmektedir. Estetik olarak rahatsız edici olduğu durumlarda gerekli diş tedavileri tamamlandıktan sonra bu çizgiler, dermal dolgular ile doldurularak oldukça estetik ve doğal bir görünüm sağlanmaktadır.